Masal Terapisi

Masal Terapisi

Masal ve hikayeler aracılığı ile çocukların kendilerini ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel terapi türüne “masal terapisi” denir. Masal terapisi, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini gösterdikleri ile ortaya koymalarını amaçlar. Masal terapisti ise çocuğun ortaya koyduğu masal dünyasına onunla birlikte girerek, çocuğun masal dilini konuşur. Terapi sürecinin sonunda çocukların yaşadıkları duygusal sıkıntıları gidermeleri ve sağlıklı gelişimlerine ulaşmaları hedeflenir.

– ÇOCUĞUMA MASAL OKUYARAK YARDIM SAĞLANABİLİR Mİ?
Çocuklar kendi duyguları ve yaşadıkları olaylar hakkında yetişkinler gibi konuşamazlar. Aynı zamanda tecrübe ettikleri olayları yetişkinler gibi düşünerek anlamlı hale de getiremezler. Bu yüzden yetişkinler için uygulanan konuşma terapileri şekli çocuklara uygulanamaz. Ancak çocuklar için masal, kendilerini ve tecrübelerini ifade etmenin en doğal yoludur. Çocuklar, davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, endişelerini, çaresizliklerini, hayal kırıklıklarını masallarla dışa vurur ve deneyimlerini masallar anlatırlar.

-Çocuğum Masal Terapisi ile hangi problemlerini çözebilir?
Travmalar ve İstismar (fiziksel, duygusal, cinsel)
Bağlanma sorunları / Zorlu Doğum
Ayrılık Anksiyetesi
Uyku, yeme ve tuvalet problemleri
Enürosiz (alt ıslatma) /Enkopresiz (kaka tutma- yapma zorlukları)
Kaygılar ve Korkular / Fobiler ve Tikler
Seçici dilsizlik / sessizlik
Ailevi yaşantıdaki değişiklikler (yakınını kaybetme, ölüm, yas, taşınma vb.)
Boşanma sonrası adaptasyon sorunları
Kardeş kıskançlığı / Davranışsal gerileme
Evlatlık alınma / edinilme durumu
Okula başlama ve uyum sorunları / Davranışsal problemler
Saldırganlık / Öfke veya Zorbalık, saldırıya uğra(t)mak
Düşük öz-benlik saygısı / Sosyal içe kapanıklık
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik)/ Dürtüsellik
Tıbbi nedeni olmayan bulantılar/baş ağrıları,
İletişim problemleri / Sınır koyma sorunu,
Gecikmiş gelişim / Fiziksel yetersizlikler

-Masal Terapisi çocuğuma neler kazandırır?
Masal terapisi sürecinde çocuklar, kendileri ve etraflarındaki dünya ile kurdukları ilişkiler hakkında, negatif olarak tecrübe ettikleri yoğun duygusal olayları masal sırasında ifade ederler. Eğitimli bir masal terapistinin yardımı ile çocuklar masal içinde yeniden yaratılan bu deneyimleri değiştirme fırsatı bularak sorunlarına daha sağlıklı çözümler üretirler. Böylece masal terapisi sürecinin sonunda çocuklar, başkalarıyla iletişim kurmayı, duygularını ifade etmeyi, davranışlarını düzeltmeyi, problem çözme becerilerini geliştirmeyi ve başkalarıyla ilişki kurmanın çeşitli yollarını öğrenirler.

Masal terapi süreci, sadece yaşadıkları zor duygularıyla başa çıkmalarına ve kendi kendilerine çözümler bulmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi kendilerine saygı duymayı, duygularını ifade etmeyi, kendileri için sorumluluk almayı, problemlere karşı yaratıcı ve becerikli olmayı, yeni sosyal beceriler geliştirmeyi ve başkalarına karşı empati kurmayı da öğretir.

Masal Terapisini kimler alabilir:

  • Psikolog
  • Sosyolog
  • Sosyal Hizmetler
  • Çocuk Gelişimi
  • PDR
  • Sağlık çalışanları
  • Kişisel gelişim alanında çalışmak isteyen kişiler
  • Eğitimden alacağı bilgilerle kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyenler

EĞİTİME BAŞVURUN
BİLGİ ALIN

WhatsApp chat